- retinopatii cukrzycowej
- zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD)
- zaburzeń naczyniowych (zakrzepy i zatory)
- guzów
- zaburzeń rozwojowych.
Blog
Jakie badania wzroku warto robić okresowo?
Regularne badania wzroku powinny stanowić jeden z podstawowych elementów opieki zdrowotnej nie tylko wśród osób, u których zdiagnozowano choroby oczu. Niektóre zmiany następują stopniowo, a oznaki są niemal niezauważalne. Tylko regularne kontrole pomogą je wykryć i w porę im przeciwdziałać.
Najczęstsze choroby oczu u młodych ludzi
Mimo że należą do grupy o znacznie mniejszym ryzyku i nie muszą odwiedzać okulisty tak często jak osoby starsze, to również młodzi powinni pamiętać, by badać swoje oczy, wykluczając ewentualne schorzenia, w porę im zapobiegać i leczyć.
Diagnoza “cukrzyca” u okulisty. Czy to możliwe?
Oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale także odbiciem wielu zmian w naszym organizmie. Poprzez odpowiednią obserwację i badanie można postawić diagnozę dotyczącą nie tylko wad wzroku, ale także wiele innych, pozornie nie związanych z nim chorób.
Co mają wspólnego ból głowy i problem ze wzrokiem?
Ciągle boli Cię głowa? Nie możesz się na niczym skupić? Bardzo często właśnie w taki sposób zaczynają się problemy ze wzrokiem. Znikną, jeśli w porę zaczniesz przeciwdziałać, a wraz z nimi odejdą migreny. Dlatego nie czekaj i od razu zgłoś się do specjalisty.
Jak dbać o okulary? – praktyczne porady
Już co drugi dorosły Polak nosi okulary – podaje Główny Urząd Statystyczny. Problem wad wzroku dotyczy przeważnie osób starszych, ale coraz częściej dotyka również dzieci i uczącą się młodzież. Wybór okularów nie jest prosty, trzeba dobrać kształt, kolor, a ich wzór powinien pasować do stylu i preferencji.
6 objawów, po których poznasz, że twój wzrok się pogarsza
Najczęściej wada wzroku pogłębia się stopniowo, łatwo jest nie zauważyć tego procesu lub pomylić go ze zmęczeniem, niewyspaniem, złym samopoczuciem. Szczególnie osoby pracujące przy monitorze mogą w natłoku pracy przegapić pogorszenie się wzroku.
Soczewki dla osób z astygmatyzmem – jak wybrać właściwe?
Astygmatyzm występuje u ok. 70% populacji. Aby go wykryć, konieczne jest badanie u okulisty lub optometrysty, które jest całkowicie bezbolesne. Na szczęście ta wada wzroku nie wymaga noszenia wyłącznie okularów korekcyjnych. Osoby z astygmatyzmem mogą nosić soczewki kontaktowe.
Z zezem u okulisty. Jak wygląda wizyta?
Zauważyłeś, że twoje dziecko zezuje? Nie zwlekaj i jak najszybciej zapisz je na wizytę do okulisty. Zez, wbrew obiegowej opinii nie jest tylko defektem estetycznym; to poważne schorzenie wzroku, które nieleczone może pociągać za sobą groźne powikłania. Wyjaśniamy, czego możesz spodziewać się na wizycie zezowej i jakie metody leczenia okażą się najskuteczniejsze.
Czy kolorowe soczewki mogą szkodzić oczom?
Czerwone, fioletowe, pomarańczowe – dzięki kolorowym soczewkom kontaktowym, twoje oczy mogą być takie, jakie tylko zechcesz. To rozwiązanie cieszy się ogromną popularnością ze względów estetycznych – barwne soczewki pozwalają na błyskawiczną zmianę wyglądu. Pytanie tylko czy są na pewno bezpieczne?