Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub on-line:
ZEZ
Masz pytania? Chcesz się umówić na wizytę?
Nasza Poradnia Leczenia Zeza
Istniejemy od roku 2003, a dr Grażyna Wiland jeszcze dłużej zajmuje się leczeniem zeza i niedowidzenia u dzieci i dorosłych.
? Warto przeczytać Tekst naszej dr Grażyny Wiland
Grażyna Wiland – ZnanyLekarz.pl
W 2018r. do naszego zespołu dołączyła dr n.med. Maria Pomorska, która zajmuje się, oprócz diagnostyki i leczenia zachowawczego, także leczeniem operacyjnym zeza.
? Warto przeczytać Tekst naszej dr n.med. Marii Pomorskiej
Maria Pomorska – ZnanyLekarz.pl
W 2021 r. do naszego zespołu dołączyła dr Barbara Siess, która zajmuje się diagnostyką i leczeniem dorosłych oraz dzieci w każdym wieku, nawet niemowlaków.
Barbara Siess – ZnanyLekarz.pl
Czym jest zez?
Zez polega na nierównoległym ustawieniu gałek ocznych i może rozwinąć się w każdym okresie życia zarówno u dzieci jaki i dorosłych.
Ze względu na kierunek odchylenia zez może być zbieżny, rozbieżny, pionowy i skośny. Zaburzenie ustawienia gałek ocznych może występować okresowo lub stale.
Wyróżnia się następujące przyczyny powstania zeza:
- zmiany anatomiczne gałki ocznej i drogi wzrokowej (tzw. przyczyny sensoryczne)
- zaburzenia w mięśniach gałkoruchowych, ich unerwieniu lub w oczodole (w tzw. zezach porażennych i restrykcyjnych),
- urazy psychiczne lub nadmierne pobudzenie układu nerwowego (tzw. przyczyny ośrodkowe)
- czynniki dziedziczne.
Jak się leczy zeza?
Leczenie zeza zależy od jego rodzaju i obejmuje leczenie zachowawcze (korekcję wady refrakcji przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych, stosowanie szkieł pryzmatycznych, ćwiczenia ortoptyczne) oraz/lub leczenie chirurgiczne, które może wykonać dr n.med. Maria Pomorska na naszym bloku operacyjnym.
Cele leczenia zeza to:
- wyeliminowanie przyczyny zeza jeśli jest to możliwe
- poprawa ostrości wzroku poprzez leczenie niedowidzenia (dotyczy głównie dzieci)
- dążenie do przywrócenia prawidłowego, równoległego ustawienia gałek ocznych za pomocą leczenia chirurgicznego oraz związana z nim poprawa wyglądu i samopoczucia.
Podwójne widzenie i/lub wyrównawcze ustawienie głowy stanowią także wskazanie do leczenia zeza mającego na celu wyeliminowanie tych nieprawidłowości.
Dlaczego tak ważna jest szybka diagnostyka i leczenie?
Nieleczony zez prowadzi do zaburzeń widzenia obuocznego i widzenia przestrzennego. Oczy tracą zdolność współpracy ze sobą zapewniającej poczucie głębi. Dochodzi do ograniczenia pola widzenia. Może pojawić się podwójne widzenie. Supresja eliminująca podwójne widzenie, czyli wyłączanie centralnego obrazu z jednego oka prowadzi do trwałego pogorszenia ostrości wzroku. U osób z zezem powodującym zaburzenie estetyczne obserwuje się niższą samoocenę i gorsze samopoczucie. Tych przykrych konsekwencji można uniknąć, szybko rozpoczynając leczenie.
Co powinno zaniepokoić opiekunów?
Objawy niepokojące to nierównoległe ustawienie oczu. U okulisty powinniśmy się stawić także wtedy, gdy mamy podejrzenie, że dziecko słabo widzi – nie wodzi za zabawkami, nie jest zainteresowane oglądaniem książeczek , a gdy jest starsze, ogląda bajki z małej odległości i w nowym pomieszczeniu czuje się niepewnie.
Wcześniejsze rozpoczęcie leczenia związane jest z większą jego skutecznością i mniejszym ryzykiem rozwoju niedowidzenia.
dr Grażyna Wiland
Masz pytania? Chcesz się umówić na wizytę?
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub on-line: