W M-MED Centrum Okulistycznym zapewniamy Pacjentom pełną i nowoczesną diagnostykę schorzeń narządu wzroku. Wszystkie nasze gabinety zostały kompleksowo wyposażone w wysokiej klasy sprzęt medyczny i zaawansowaną aparaturę, dzięki czemu nasi Pacjenci mogą liczyć na światowe standardy diagnostyki.
Wykonujemy następujące badania diagnostyczne:
- ANGIO-OCT
- OCT tarczy/ plamki
- Angiografia fluoresceinowa
- Zdjęcie barwne dna oka
- OCT kątów przesączania (obrazowanie przedniego odcinka oka)
- USG gałki ocznej
- Komputerowe badanie pola widzenia (perymetria)
- Biometria optyczna
- Badanie dna oka u wcześniaków pod kątem retinopatii wcześniaczej oraz u niemowląt po fototerapii
- Pomiar grubości rogówki – pachymetria
- Badanie śródbłonka rogówki – mikroskopia lustrzana
- Badanie obuocznego widzenia, synoptofor, pryzmaty
- Badanie na ekranie Hessa – badanie zaburzeń ruchomości gałek ocznych
- Pomiar ciśnienia metodą bezkontaktową lub metodą aplanacyjną przy lampie szczelinowej
ANGIO-OCT – nowoczesna metoda obrazowania przepływu w naczyniach siatkówki i naczyniówki obejmujące równocześnie angiografię i OCT wysokiej rozdzielczości i to bez konieczności podawania dożylnie środka kontrastowego. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i bezkontaktowe, dlatego może być powtarzane nawet wielokrotnie, także u kobiet w ciąży i dzieci.
Główne wskazania do badania angio-OCT:
- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)
- retinopatia cukrzycowa
- zakrzep żyły środkowej siatkówki
- zator tętnicy środkowej siatkówki
- centralna surowicza chorioretinopatia (CSR)
- znamiona barwnikowe naczyniówki
- neuropatia jaskrowa
OCT tarczy / plamki – optyczna koherentna tomografia siatkówki to specjalistyczne, bezkontaktowe i całkowicie nieinwazyjne badanie siatkówki, w tym plamki żółtej oraz nerwu wzrokowego. Wykonywane jest w naszym ośrodku na najnowocześniejszym sprzęcie.
Pozwala postawić diagnozę oraz kontrolować takie schorzenia okulistyczne jak:
- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)
- jaskra
- błona nasiatkówkowa
- makulopatia cukrzycowa
- obrzęk i otwór w plamce
- centralna surowicza chorioretinopatia
Angiografia fluoresceinowa – to badanie pozwalające zwizualizować stan naczyń krwionośnych siatkówki oraz naczyniówki oka.
Wykonywane jest na zlecenie lekarza okulisty u pacjentów chorujących na:
- cukrzycę
- zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD)
- przy podejrzeniu zmian nowotworowych posiadających patologiczne unaczynienie
- przy podejrzeniu obrzęku plamki
Trwa około 2 godzin i rozpoczyna się rozszerzeniem źrenicy kroplami. Po dożylnym podaniu barwnika, następuje wykonanie serii fotografii dna oka przy użyciu specjalnej kamery.
Następnie zdjęcia dna oka są oceniane i opisywane przez wykwalifikowanego w tym temacie specjalistę w celu podjęcia kolejnych, najlepszych dla pacjenta, kroków dotyczących leczenia i diagnostyki.
Uwaga pacjencie – przez około 24 godziny Twoja skóra, spojówki i śluzówki, z powodu obecności żółtego barwnika (fluoresceiny), przybierają żółty kolor. Jest to całkowicie niegroźne; pamiętaj o piciu dużej ilości wody po badaniu.
Ważne, żeby przed badaniem poinformować lekarza o alergii i nadwrażliwości na leki.
Zdjęcie barwne dna oka – wykonywane jest w celu fotograficznej dokumentacji stanu dna oka. Jest to szczególnie ważne przy monitorowaniu zmian występujących w cukrzycy, jaskrze, przy wykryciu niepokojących zmian barwnikowych na dnie oka. Stanowi to obiektywną wizualizację stanu wnętrza oka oraz znacznie ułatwia kontrolę niepokojących zmian.
OCT kątów przesączania (obrazowanie przedniego odcinka oka) – w ten sposób można dokonać pomiarów kątów przesączania oraz ocenić drożność wykonanych wcześniej irydotomii. Dzięki badaniu można odkryć zmiany jaskrowe w budowie oka już w najwcześniejszym stadium.
USG gałki ocznej – umożliwia m.in. obrazowanie wnętrza gałki przy nieprzejrzystych ośrodkach optycznych (przy np. zaćmie) lub wizualizację struktur poza gałką oczną obecnych w oczodole.
Wskazania:
- odwarstwienia siatkówki
- męty w ciele szklistym
- ciał obcych wewnątrzgałkowych
- pomiaru długości gałki ocznej w krótkowzroczności
- guzów wewnątrzgałkowych
- wylewów krwi do gałki ocznej
- badanie tylnego odcinka oka w stanach zapalnych oraz krwotokach
- stanach pourazowych
- zmian zachodzących w cukrzycy
- grubości mięśni w oftalmopatii tarczycowej
- pomiaru mocy wszczepianej soczewki (w przypadku operacji zaćmy)
Opis badania:
Badanie trwa zwykle od kilku do kilkunastu minut. Pacjent siedzi z zamkniętymi oczami. Do powiek pokrytych niewielką ilością żelu przykładana jest sonda ultrasonografu (USG).
Przeciwwskazania
Brak przeciwwskazań medycznych. Badanie może być wykonywane jest u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet ciężarnych i małych dzieci oraz może być powtarzane wielokrotnie.
Komputerowe badanie pola widzenia (perymetria) – jest podstawowym testem diagnostycznym u osób chorujących na jaskrę, która charakteryzuje się obwodowym zawężaniem się pola widzenia oraz w celu wykrycia innych schorzeń powodujących ubytki w polu widzenia, takich jak choroby nerwu wzrokowego, guzy przysadki, choroby siatkówki, naczyniówki.
Wykonywane jest przez wykwalifikowanego optometrystę lub lekarza okulistę. Trwa kilkanaście minut i stanowi cenne źródło informacji.
Badanie pola widzenia powinno być częścią domowej dokumentacji medycznej pacjentów chorujących na jaskrę.
Biometria optyczna – badanie to wykonuje się przed operacją usunięcia zaćmy – pozwala obliczyć moc soczewki, która zostanie wszczepiona podczas zabiegu.
Precyzyjna biometria optyczna ma kluczowe znaczenie i to ona w ogromnym stopniu decyduje o efekcie operacji.
Posiadane urządzenie całkowicie bezboleśnie mierzy wszystkie dane potrzebne do wyznaczenia mocy wszczepianych soczewek. Jego dane pomiarowe są niezastąpione szczególnie przy wyliczeniu wartości soczewek PREMIUM.
Co ważne – badanie wykonane raz nie traci ważności i może być bardzo przydatne dla pacjenta w przyszłości. Obecnie diagnostyka z użyciem biometru stanowi „złoty standard” biometrii oka.
Badanie dna oka u wcześniaków pod kątem retinopatii wcześniaczej oraz u niemowląt po fototerapii – badanie dna oka u noworodków wymaga bardzo dużej precyzji, wiedzy oraz umiejętności. Jest to badanie szczególnie ważne u przedwcześnie urodzonych dzieci, aby w odpowiednio szybkim czasie wykryć nieprawidłowości unaczynienia siatkówki i zapobiec groźnym powikłaniom ocznym, w tym ślepocie. Na takie badanie zostaniemy skierowani przez lekarza neonatologa opiekującego się naszym dzieckiem w szpitalu zaraz po urodzeniu.
Pomiar grubości rogówki – pachymetria – metoda diagnostyczna, która pozwala ocenić grubość rogówki. Jej grubość ma istotny wpływ na wynik pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, dlatego pachymetria jest podstawowym badaniem u pacjenta z rozpoznaną jaskrą, jak i u osób diagnozowanych w jej kierunku. Wykonywana jest w diagnostyce schorzeń rogówki, a także przed zabiegami chirurgicznymi. To metoda bezbolesna i bezinwazyjna.
Badanie śródbłonka rogówki – mikroskopia lustrzana – badanie to wykonywane jest w celu analizy komórek śródbłonka rogówki – ich ilości, rozmiaru, wielkości, gęstości i kształtu. Wykonywane jest w diagnostyce schorzeń rogówki, a także przed zabiegami chirurgicznymi. To metoda bezbolesna, bezinwazyjna, szybka i bezdotykowa.
Badanie obuocznego widzenia, synoptofor, pryzmaty – elementy badania okulistycznego, które pozwala na ocenę widzenia stereoskopowego, czyli zdolności do dwuocznego postrzegania głębi i odległości. To nie tylko badanie przesiewowe – umożliwia także dokładną ocenę danego zaburzenia.
Badanie na synoptoforze należy do podstawowych testów diagnostycznych w okulistyce dziecięcej. Służy przede wszystkim do badania zeza – wykrywania i określania jego kąta, a ponadto do badania stopnia obuocznego widzenia. Polega na obserwowaniu obrazków w obiektywach urządzenia oraz na pomiarach pracy mięśni okołoruchowych w powiązaniu z bodźcami wzrokowymi.
Badania to nie wymagają od pacjentów żadnego specjalnego przygotowania. Testy zajmują najczęściej kilka minut, jest całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny.
Badanie na ekranie Hessa – badanie zaburzeń ruchomości gałek ocznych – metoda diagnostyczna, która pozwala na ocenę ruchomości gałek ocznych. Wykonywane obowiązkowo przed podjęciem leczenia zeza u dzieci, ponadto w przypadku problemów z określaniem lokalizacji przedmiotów lub nieprawidłowościach w ruchu oka. To badanie nieinwazyjne i bezbolesne.
Pomiar ciśnienia metodą bezkontaktową lub metodą aplanacyjną przy lampie szczelinowej jest niezbędnym elementem każdej wizyty u okulisty w celu diagnostyki lub monitorowania leczenia jaskry, czyli choroby przebiegającej ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego. Ciśnienie śródgałkowe powinno być kontrolowane regularnie przez populację zdrowych, osoby z grup ryzyka np. posiadających krewnych cierpiących na jaskrę, oraz u pacjentów już zdiagnozowanych. Ciśnienie powinno mieścić się w granicach normy, czyli nie przekraczać 21 mmHg, ponieważ zwiększa to ryzyko nieodwracalnych zmian w nerwie wzrokowym oraz ubytków w polu widzenia.