Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 71 785 96 30
Witrektomia i fakowitrektomia
Masz pytania? Chcesz się umówić?
Witrektomia, czyli ostatnia szansa dla oczu
Jeszcze niedawno większość schorzeń siatkówki prowadziła do utraty wzroku. Szansą dla chorych stała się witrektomia – nowoczesna technika operacyjna, która nie tylko zatrzymuje zmiany, ale jest nawet w stanie przywrócić widzenie. Jej celem jest wycięcie ciała szklistego (galaretowatej substancji wypełniającej wnętrze oka) oraz dokonanie niezbędnych napraw w tylnej części gałki ocznej.
Wskazaniami do przeprowadzenia witrektomii są choroby siatkówki lub ciała szklistego takie jak:
- odwarstwienie siatkówki
- retinopatia cukrzycowa proliferacyjna
- krwotok do komory ciała szklistego
- przemieszczona soczewka własna, jej fragmenty lub soczewka sztuczna po operacji usunięcia zaćmy lub po urazie
- męty w ciele szklistym
- trakcja szklistkowo-siatkówkowa
- błona przedsiatkówkowa, błona podsiatkówkowa, otwory w siatkówce (w tym otwór w plamce żółtej)
- urazy gałki ocznej
- stany pourazowe
- ciało obce we wnętrzu oka
- inne patologiczne zmiany w ciele szklistym – stany zapalne i pozapalne
- stany po witrektomii wymagające usunięcia oleju silikonowego wypełniającego gałkę oczną
Wykonanie zabiegu operacyjnego w wyżej wymienionych przypadkach jest niezbędne, aby zapobiec nieodwracalnej utracie wzroku.
Jak przebiega operacja?
Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, po zrobieniu zastrzyku w okolicy gałki ocznej. Chirurg korzysta ze specjalistycznego mikroskopu, za pomocą którego zagląda do wnętrza oka. Poprzez drobne nacięcia (ok. 0,5 milimetra) wprowadza do niego także światłowód oraz witrektom, czyli precyzyjne narzędzie operacyjne, które z bardzo dużą prędkością wycina i odprowadza na zewnątrz zmiany patologiczne w ciele szklistym.
W miejsce usuniętego ciała szklistego wpuszcza się inną substancję – gaz, płyn infuzyjny lub olej silikonowy. Ich zadaniem jest podtrzymywanie siatkówki i zachowanie prawidłowego kształtu gałki ocznej. Gaz i płyn po kilku tygodniach zostaną wchłonięte przez organizm, z kolei olej trzeba usuwać podczas kolejnej operacji. W wielu przypadkach zabieg witrektomii jest ostateczną drogą do odzyskania lub utrzymania widzenia w schorzeniach oczu do niedawna uznawanych za nieuleczalne.
Fakowitrektomia
To jednoczasowa operacja usunięcia zaćmy (zmętniałej soczewki własnej pacjenta) metodą fakoemulsyfikacji wraz z przeprowadzeniem operacji witrektomii. Zabieg ten wykonuje się w przypadkach, w których oprócz nieprawidłowości w tylnym odcinku gałki ocznej wymagającej przeprowadzenia witrektomii, soczewka pacjenta uległa zmętnieniu lub gdy nie pozwala na właściwe przeprowadzenie samej witrektomii. Lekarz operujący podczas jednej operacji, w tym samym czasie, usuwa zaćmę (fako) oraz usuwa nieprawidłowości występujące w ciele szklistym lub siatkówce (witrektomia), w celu poprawy jej funkcji.
Okiem lekarza
“Choć operacja jest skomplikowana, trwa krótko – w zależności od rodzaju chorzenia siatkówki od 20 minut do godziny. Na poprawę widzenia trzeba czekać dłużej, nawet do kilku miesięcy. To, w jakim procencie uda się odzyskać wzrok, uzależnione jest od stopnia uszkodzenia siatkówki. Jak zawsze w takich przypadkach duże znaczenie ma czas – im szybciej pacjent zdecyduje się na poddanie witrektomii, tym efekt operacji będzie lepszy”
mówi dr hab. n. med. Radosław Kaczmarek
1. Nasz specjalista
2. Rejestracja
3. Cennik
Masz pytania? Chcesz się umówić?
Zapraszamy do kontaktu telefonicznego 71 785 96 30