LASEROTERAPIA SIATKÓWKI
W M-MED Centrum Okulistycznym posiadamy:
— laser emitującego światło zielone oraz
— podprogowy laser mikropulsacyjny wykorzystujący falę długości 577nm (światło żółte)- TAKŻE NA NFZ!!!
W klasycznej fotokoagulacji w miejscu ogniskowania światła na dnie oka powstają trwałe zrosty siatkówki i nabłonka barwnikowego oraz naczyniówki, redukując ryzyko groźnych powikłań.
Laseroterapia laserem mikropulsacyjnym poprawia funkcję nabłonka barwnikowego siatkówki, powodując redukcję obrzęku siatkówki sensorycznej bez jej uszkodzeń!
Wskazaniami do przeprowadzenia fotokoagulacji siatkówki są:
- retinopatia cukrzycowa
- zwyrodnienia siatkówki obwodowej
- otwory i przedarcia siatkówki
- lokalne postacie odwarstwienia siatkówki
- rozwarstwienie siatkówki
Zastosowanie mikropulsów w laseroterapii siatkówki pozwoliło na bezpieczne stosowanie leczenia laserowego w schorzeniach, w których stosowanie zabiegów laserowych było do tej pory obarczone ryzykiem lub wręcz przeciwskazane, tj:
- obrzęk plamki w przebiegu cukrzycy (DME)
- obrzęk plamki w przebiegu zakrzepów – RVO (zamknięcia żyły środkowej siatkówki – CRVO lub jej gałęzi – BRVO)
- centralnej surowiczej retinopatii (CRS)
Laseroterapia siatkówki podprogowym laserem mikropulsacyjnym
To delikatny i bezpieczny laser, którym wykonujemy :
– laseroterapię siatkówki w cukrzycy i innych chorobach naczyniowych siatkówki
– laseroterapię obwodowych zmian zwyrodnieniowych siatkówki
– oraz laseroterapię siatkówki centralnej z użyciem mikropulsów – to nowoczesna metoda o potwierdzonej skuteczności w leczeniu cukrzycowego obrzęku plamki, obrzęku plamki w przebiegu zakrzepu żyły środkowej siatkówki oraz centralnej surowiczej chorioretinopatii.
Laseroterapia z użyciem mikropulsów w odróżnieniu od klasycznej fotokoagulacji, poprawia funkcję nabłonka barwnikowego siatkówki, powodując redukcję obrzęku siatkówki sensorycznej bez jej uszkodzeń.
Taka technika laserowania daje możliwość powtórnego wykonania zabiegu w tym samym miejscu oraz umożliwia wykonywanie zabiegu w okolicy plamki żółtej (do tej pory laserowanie tego obszaru było niemożliwe).
Laseroterapia z użyciem mikropulsów pozwala zastąpić lub zredukować ilość koniecznych iniekcji doszklistkowych anty-VEGF czy preparatów steroidowych.
Opis zabiegu
Przed zabiegiem
- podanie kropli okulistycznych do worka spojówkowego pacjenta spowoduje rozszerzenie źrenicy, co umożliwi wgląd w dno oka (spowoduje to pogorszenie ostrości widzenia zarówno do bliży jak i dali, uniemożliwiając prowadzenie pojazdów mechanicznych do kilku godzin po podaniu kropli)
- znieczulenie powierzchni oka za pomocą kropli okulistycznych
- nałożenie na rogówkę oka pacjenta specjalnej soczewki umożliwiającej skupienie wiązki laserowej na siatkówce
W trakcie zabiegu
- pacjent zauważa silne błyski światła
- pacjentowi może towarzyszyć niewielki ból o charakterze kłującym podczas generowania impulsu laserowego
- UWAGA – w trakcie zabiegu bardzo ważna jest nieruchoma pozycja oka i głowy, ponieważ każdy ruch może spowodować niepożądany efekt, a nawet uszkodzenie ważnych obszarów siatkówki oka
Po zabiegu
Pacjent może wrócić do domu bezpośrednio po zabiegu. Należy pamiętać o stosowaniu się do zaleceń i o okresowych wizytach kontrolnych u lekarza okulisty.