Angiografia Fluoresceinowa to badanie okulistyczne, które umożliwiające diagnostykę i leczenie wielu schorzeń okulistycznych, między innymi:
- retinopatii cukrzycowej
- zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD)
- zaburzeń naczyniowych (zakrzepy i zatory)
- guzów
- zaburzeń rozwojowych.
Przed badaniem:
- Nie wolno spożywać ciężkich posiłków.
- Należy powiadomić lekarza o ewentualnych chorobach i dolegliwościach takich jak alergie, schorzenia układu krążenia, choroby nerek, tarczyca i astma, a także ciąża i karmienie piersią.
Podczas badania:
Badanie trwa około 2 godzin i rozpoczyna się rozszerzeniem źrenicy kroplami. Polega na dożylnym podaniu barwnika – fluoresceiny i następnie wykonaniu serii zdjęć wnętrza oka za pomocą nowoczesnej kamery (fundus camera).
- Głowę i brodę należy opierać na podpórkach i spokojnie patrzeć daleko przed siebie.
- Nie wolno zmieniać pozycji głowy, gdyż nawet niewielki jej ruch sprawia, że uzyskiwany z dna oka obraz staje się nieostry.
Po badaniu:
- Warto zatroszczyć się o asystę osoby towarzyszącej, która pomoże w powrocie do domu.
- Przydatne okażą się okulary przeciwsłoneczne, dzięki którym unikniemy światłowstrętu (po badaniu źrenice pozostają przez pewien czas rozszerzone).
- Przez około 24 godziny Twoja skóra, spojówki i śluzówki, z powodu obecności żółtego barwnika (fluoresceiny), przybierają żółty kolor. Jest to całkowicie niegroźne; pamiętaj o piciu dużej ilości wody po badaniu.
Angiografia fluoresceinowa jest badaniem dla większości pacjentów bezpiecznym, ale dla niektórych, np. kobiet w ciąży i karmiących , osób z niewydolnością nerek, jest przeciwwskazane.
W takim przypadku, nasz ośrodek dysponuje nowoczesnym urządzeniem, na którym możemy wykonać nieinwazyjne badanie angio-OCT!