Okulista dziecięcy to lekarz, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem wad wzroku oraz chorób oczu u dzieci i młodzieży.
Wady wzroku i choroby oczu niewykryte oraz nieskorygowane we wczesnym dzieciństwie mogą skutkować kłopotami z widzeniem przez całe życie. Diagnostyką oraz leczeniem schorzeń tego typu zajmuje się okulista dziecięcy.
Okulista dziecięcy – kiedy zgłosić się do lekarza?
Pierwsze badanie wzroku dobrze wykonać u dziecka od razu po narodzinach, najpóźniej do 1 roku życia. Jeśli nie wykaże ono niczego niepokojącego, a dziecko rozwija się prawidłowo, kolejne profilaktyczne wizyty u okulisty dziecięcego warto obywać co roku lub częściej jeżeli rodzice zauważą u dziecka niepokojące objawy albo samo się ono na nie skarży.
Okulistyka dziecięca – jakie objawy powinny zaniepokoić?
Wśród objawów, które powinny skłonić do wizyty u okulisty dziecięcego znajdują się między innymi:
- nienawiązywanie przez noworodka kontaktu wzrokowego z otoczeniem
- niesymetryczne źrenice
- brak reakcji na światło
- częste mrużenie i przecieranie oczu
- zaczerwienienie i podrażnienie oczu
- częste łzawienie i ropienie oczu
- przysuwanie przedmiotów blisko lub dalej twarzy
- nierozpoznawanie kolorów
- problemy z nauką czytania
- częste bóle głowy
- niestaranne pisanie
- zezowanie po 4 miesiącu życia.
Okulista dziecięcy – jak przebiega wizyta?
Wizyta u okulisty dziecięcego rozpoczyna się od wywiadu lekarza z rodzicami i pacjentem, ale głównym punktem jest specjalistyczne badania okulistyczne. Po podaniu kropli rozszerzających źrenicę i rozluźniających mięśnie w oku (porażenie akomodacji specjalnymi kroplami) przeprowadzane jest badanie przedniego i tylnego odcinka oka w lampie szczelinowej lub w przypadku mniejszych dzieci specjalnymi przenośnymi aparatami. W zależności od indywidualnych potrzeb okulista dziecięcy lun strabolog może również wykonać badania dodatkowe, które również można wykonać w M-Med, np. badanie na synoptoforze, badanie na ekranie Hessa, badanie OCT i inne.
Okulista dziecięcy – jakie choroby diagnozuje?
Wśród chorób diagnozowanych przez okulistę dziecięcego znajdują się między innymi:
- zez
- krótkowzroczność
- dalekowzroczność
- astygmatyzm
- retinopatia wcześniaków
- jaskra wrodzona
- zaćma wrodzona
- zapalenie spojówek
- jęczmień i gradówka.
Okulistyka dziecięca – co później?
Leczenie chorób i wad wzroku najczęściej opiera się na noszeniu okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. W leczeniu chorób oczu i wad wzroku, również u dzieci i młodzieży, wykonuje się też nowoczesne zabiegi chirurgii jednego dnia. Na naszym nowoczesnym bloku operacyjnym wykonujemy np. zabiegi zeza lub zabiegi gradówki.
U wszystkich dzieci pod opieką okulistyczną należy pamiętać o wizytach kontrolnych.