Rano masz problemy z otwarciem powiek, a w ciągu dnia oczy są zaczerwienione, pieką i są bardzo wrażliwe na światło? To może być zespół suchego oka – bardzo częsta, okulistyczna dolegliwość w XXI wieku. Choć na początku nie jest groźna i powoduje jedynie dyskomfort, długotrwale bagatelizowana może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.
– Byłam zdziwiona, że nawet po dobrze przespanej nocy, mam zmęczone, spuchnięte oczy. Później doszły problemy rano – z trudem mogłam odkleić powieki oraz światłowstręt. Wizyta u okulisty nie pozostawiła złudzeń – to zespół oka suchego – mówi pani Ania, jedna z naszych pacjentek. Zespół suchego oka spowodowany jest zaburzeniami filmu łzowego – jego nadmiernym parowaniem lub nieprawidłowym składem.
Zespół Suchego Oka – czynniki
Jest wiele czynników, które sprzyjają rozwojowi ZSO, m.in.:
- antykoncepcja hormonalna
- przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach
- menopauza i związane z nią zmiany hormonalne
- zbyt długie wpatrywanie się w ekran monitora (wtedy mniej mrugamy)
- zanieczyszczone powietrze (smog, ale też dym tytoniowy czy opary substancji chemicznych)
- choroby takie jak cukrzyca, nowotwory złośliwe, reumatoidalne zapalenie stawów
- alergie na kurz
- częste korzystanie z chlorowanego basenu
- używanie soczewek kontaktowych
Aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości, warto zakrapiać często oczy tzw. sztucznymi łzami (koniecznie bez dodatku konserwantów), dbać o nawilżenie w pomieszczeniach, w których długo przebywamy i śpimy oraz rozsądnie korzystać z klimatyzacji. Nie bez znaczenia pozostaje też czas, jaki spędzamy przed ekranami komputerów; jeżeli praca wymaga od nas długotrwałego wpatrywania się w ekran, powinniśmy pamiętać o częstym robieniu przerw, spoglądaniu w dal (np. w przez okno) i zamykaniu oczu – choćby na kilka sekund.
Zespół Suchego Oka – kiedy do lekarza
Jeżeli takie działania “pierwszego ratunku” nie przynoszą zadowalających efektów, należy wybrać się do okulisty. Badanie potwierdzające ZSO jest bezbolesne i trwa kilka minut. Najczęściej specjalista wykonuje dwa testy – Test Schirmera, który pokazuje jak wiele łez oko wytwarza w ciągu 5 minut oraz test jakości łez dzięki któremu okulista sprawdza, jak długo łza pozostaje na powierzchni oka.
Zespół Suchego Oka – leczenie
W najbardziej zaawansowanych postaciach zespołu suchego oka lekarz okulista, np. dr n.med. Aneta Hill-Bator, może wykonać zamknięcie punktów łzowych przez założenie specjalnych zatyczek do punktów łzowych. Ma ono na celu zahamowanie odpływu łez i zwiększenie ich ilości na powierzchni oka.