Smog to problem, który rokrocznie powraca wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Myśląc o jego zgubnym działaniu, najczęściej mamy na myśli choroby układu oddechowego lub krwionośnego. Warto wiedzieć, że zanieczyszczone powietrze wpływa negatywnie na dosłownie cały organizm – również na twoje oczy.
Wpływ smogu na wzrok
Wysoka zawartość pyłów w powietrzu ma zdecydowanie negatywny wpływ na oczy. Najgroźniejszym dla nich składnikiem smogu jest pył PM10, który powoduje zaburzenia filmu łzowego i wysuszenie gałki ocznej. To właśnie dlatego w okresie jesienno-zimowym tak wiele osób boryka się z tzw. zespołem suchego oka.
Zaburzenia pracy gruczołów łzowych niosą za sobą także inne konsekwencje. Oko niedostatecznie nawilżone i stale narażone na działanie szkodliwych substancji jest bardziej podatne na podrażnienie, przekrwienie, a nawet zapalenie spojówek. Mogą wystąpić także światłowstręt oraz zapalenie brzegów powiek.
Jak dbać o oczy zmęczone smogiem?
Jeśli czujesz, że powietrze zimą wpływa na twoje oczy niekorzystne, staraj się zadbać o nie jeszcze bardziej. Ważne jest stosowanie odpowiednich kropli nawilżających. Jeśli pracujesz przy komputerze, w okresie jesienno-zimowym szczególnie dbaj o odpowiednio częsty odpoczynek twoich oczu.
Czy oczy można chronić przed smogiem?
O ile układ oddechowy można ochronić przed działaniem smogu stosując odpowiednie maski, o tyle z zabezpieczeniem wzroku jest o wiele trudniej. Aby zmniejszyć ryzyko problemów ze wzrokiem wywołanych smogiem, możesz zastosować się do następujących zasad:
- Ogranicz aktywność na zewnątrz
Jeśli poziom smogu jest naprawdę wysoki, ogranicz swoją obecność na zewnątrz tak bardzo, jak to możliwe. Unikaj zwłaszcza uprawiania sportu na otwartych przestrzeniach – podczas aktywności fizycznej, zanieczyszczone powietrze działa na ciebie i twoje oczy ze zdwojoną siłą. - Noś okulary
Okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne z filtrem UV zmniejszą ekspozycję oczu na działanie zanieczyszczonego powietrza. - Dbaj o nawilżenie oczu
Regularnie stosuj nawilżające krople do oczu, bez konserwantów. - Pij dużo wody
Nawadniaj się „od wewnątrz”, aby wspomóc produkcję naturalnego filmu łzowego. - Zainwestuj w nawilżacz powietrza
W okresie jesienno-zimowym oczom szkodzi nie tylko smog, ale i suche powietrze będące wynikiem ogrzewania. Nawet najprostszy nawilżacz powietrza sprawi, że twoje oczy odczują sporą ulgę!
Dbałość o higienę i nawilżenie oczu pomoże ci zapobiec nieprzyjemnym efektom, jakie niesie ze sobą smog. Jeśli mimo twoich starań uczucie suchości i pieczenia się nasila, skonsultuj się z jednym z naszych lekarzy, który doradzi, jak w okresie zimowym dbać o oczy jeszcze skuteczniej.