Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega – zaćma to jedna z najczęstszych przyczyn upośledzenia widzenia. Szacuje się, że na całym świecie cierpi na nią nawet 20 milionów osób, z kolei w Polsce doliczono się już 800 tysięcy chorych. Są też i dobre wieści – zaćmę da się skutecznie leczyć!
Zaćma, zwana też kataraktą, najczęściej występuje u osób w okolicach sześćdziesiątego roku życia. Nie można jej zapobiec, ponieważ w zdecydowanej większości wypadków jest efektem starzenia się organizmu. Choroba polega na stopniowym mętnieniu soczewki oka, powodującym pogarszanie się widzenia. Zaczyna się od zamazanego obrazu, mało intensywnych kolorów i nadwrażliwości na światło. Gdy soczewka zmętnieje zupełnie, chory jest w stanie jedynie odróżnić dzień od nocy i światło od cienia.
Jedyny skuteczny sposób na pozbycie się zaćmy to leczenie operacyjne. Zabieg jest prosty, bezpieczny i skuteczny, a polega na zastąpieniu zmętniałej soczewki sztuczną. Przeprowadzić go można w każdym stadium choroby i u pacjenta w każdym wieku.
Dr Małgorzata Mimier wyjaśnia, jak wygląda procedura zabiegu finansowanego przez NFZ w M-MED Centrum Okulistycznym.
- Po złożeniu skierowania w naszym ośrodku, do 30 dni zapraszamy na kwalifikację, po której wpisujemy Pacjenta do ogólnopolskiej kolejki i podajemy orientacyjną datę zabiegu.
- Gdy termin będzie się zbliżał, zapraszamy Pacjenta na wizytę kwalifikacyjną, na której zostanie zbadany przed operatora. Nasz specjalista precyzyjne wyliczy moc nowej soczewki za pomocą sprzętu najnowszej generacji.
- Następnym krokiem jest operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. Zabieg trwa ok. 20 minut i jest nie tylko bezpieczny, ale również bezbolesny – stosujemy znieczulenie miejscowe. Dzień po operacji pacjent ma pierwszą wizytę kontrolną, a do miesiąca następną.
Centrum Okulistyczne M-MED oferuje operację usunięcia zaćmy w ramach NFZ i prywatnie. Decydując się na zabieg bezpłatny pacjent otrzymuje refundowaną soczewkę jednoogniskową, umożliwiającą ostre widzenie do dali lub bliży. Z kolei wybór pakietu prywatnego oznacza zakup soczewki Premium, którą wybiera pacjent wspólnie z chirurgiem okulistą podczas wizyty kwalifikacyjnej. Dzięki takiej soczewce chory nie tylko pozbędzie się zaćmy, ale również innych wad wzroku (np. Astygmatyzmu), a dzięki temu, także okularów.