JASKRA jest podstępnie rozwijającą się chorobą, w której dochodzi do wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co uszkadza nerw wzrokowy. Stopniowo następuje utrata widzenia w częściach peryferyjnych, a zaś w krańcowych przypadkach nieleczonej jaskry, może dość do ślepoty.
Więcej o jaskrze
Jest to druga po zaćmie najczęstsza przyczyna ślepoty w krajach rozwiniętych. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest jednak groźniejsza, ponieważ jej skutki są nieodwracalne!
Teraz możesz zobaczyć na własne oczy, jak objawia się jaskra i jakie są jej następstwa:
?? ?? Film edukacyjny Polskiego Towarzystwa Okulistycznego i firmy Pfizer
https://pto.com.pl/edukacja/kategoria/panel-pacjenta/a/jak-objawia-sie-jaskra
Leczenie jaskry:
- farmakologiczne
- laseroterapia przeciwjaskrowa
- operacyjne
ad. 1
W pierwszej kolejności stosuje się leczenie farmakologiczne, zwykle krople do oczu, które mają za zadanie zmniejszyć wytwarzanie cieczy wodnistej lub zwiększyć jej odpływ w oku, co powoduje obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego.
ad. 2
W naszej poradni wykonujemy:
- Irydotomia laserem YAG
Irydotomia laserowa jest wykonywana u pacjentów chorujących na jaskrę zamykającego się kąta (jaskra z wąskim kątem przesączania), po atakach jaskry lub w celu leczenia profilaktycznego. Polega na laserowym przecięciu obwodu tęczówki i wykonaniu dodatkowej drogi odpływu cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. - Laseroterapia SLT/MLT
Laseroterapia przeciwjaskrowa (trabekuloplastyka) jest wykonywana u pacjentów chorujących na jaskrę otwartego kąta: - Selektywna Laserowa Trabekuloplastyka polega na stymulacji i ograniczonej destrukcji komórek barwnikowych w kącie przesączania, co prowadzi do ułatwienia odpływu cieczy wodnistej i obniżenia ciśnienia wewnątrzgałkowego.
- Mikropulsowa Laserowa Trabekuloplastyka to stymulacja komórek barwnikowych w kącie przesączania bez ich uszkodzenia, co poprawia odpływ cieczy wodnistej i obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Zabiegi SLT i MLT są nieuciążliwe, bezpieczne i bezbolesne dla pacjentów, mogą wiązać się jedynie z przejściowym dyskomfortem w widzeniu.
ad. 3
Jeśli leczenie terapią laserem lub lekami nie obniża ciśnienia wewnątrzgałkowego do bezpiecznego poziomu, lekarz może zdecydować, że powinna zostać wykonana operacja. Jedną z metod stosowanych w celu obniżenia ciśnienia jest wykonanie nowego odpływu w oku. Ten zabieg nazywany jest trabekulektomią.
Tylko wczesna diagnoza i wdrożenie odpowiedniego leczenia może uratować funkcję widzenia!
Na wszystko zarejestrujesz się u nas! KONTAKT