Test Amslera to popularna, znana od lat metoda, pozwalająca na samodzielne skontrolowanie kondycji wzroku. Możesz wykonać go w domowym zaciszu, jeszcze zanim wybierzesz się do okulisty. Objaśniamy, jak wykonać go prawidłowo i jak interpretować wynik testu.
Czym jest Test Amslera?
Twórcą tej metody badania wzroku jest Marc Amsler – szwajcarski okulista. Lekarz stworzył kwadrat o boku o długości 10 cm, podzielony liniami, które przecinają się co pół centymetra. Mniejsze kwadraty powstałe w ten sposób, są odpowiednikami stopni kątów widzenia. W samym centrum planszy, Amsler umieścił punkt, w który powinien wpatrywać się badany pacjent.
Test Amslera okazał się w pewnym stopniu rewolucyjny: banalnie prosta metoda okazała się cenną pomocą w określaniu, czy w obrębie centralnej części siatkówki dochodzi do zaburzeń, jeszcze zanim wynaleziono specjalistyczną aparaturę badawczą.
Co wykrywa Test Amslera?
Test Amslera służy diagnozowaniu zwyrodnieniowych zmian w obrębie plamki żółtej. Wszelkie mroczki, plamy oraz zniekształcenia pojawiające się w trakcie badania są objawami wskazującymi, że czas na wizytę u specjalisty.
Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD)
To najczęstsza przyczyna utraty wzroku u osób starszych. Jej pierwsze objawy to spadek ostrości zarówno do dali jak i do bliży i falowanie lub krzywienie obrazu. Schorzenie to ma związek z wiekiem; szacuje się, że może dotykać nawet 40 procent osiemdziesięciolatków.
Do innych czynników ryzyka AMD zaliczamy palenie tytoniu, występowanie rodzinne, płeć żeńską, dietę ubogą w przeciwutleniacze, W grupie ryzyka są również osoby borykające się z chorobami takimi, jak nadciśnienie, cukrzyca i otyłość.
Jak wykonać Test Amslera w domu?
Okuliści polecają regularne wykonywanie Testu Amslera osobom starszym.
Jego wynik może być pierwszym, alarmującym sygnałem, który świadczy o początkowej fazie zwyrodnienia plamki żółtej.
- Jeśli na co dzień nosisz okulary, załóż je także do badania.
- Patrz na siatkę Amslera z odległości 30 cm.
- Zasłoń jedno oko, a następnie skup drugie na centralnym punkcie w siatce.
- Oceń, czy wszystkie linie siatki pozostają niezmienione – wszystkie kwadraty powinny mieć ten sam wymiar.
- Wykonaj badanie w identyczny sposób, dla drugiego oka.
Jeśli obraz podczas Testu Amslera wydaje ci się zamazany, zniekształcony lub przesunięty, jak w poniższych grafikach
koniecznie zgłoś się do specjalisty – być może to sygnał, że w obrębie wzroku dochodzi do groźnych zmian, które mogą wiązać się nawet z utratą wzroku. Test Amlera jest prostą i szybką metodą na badanie wzroku w domu – powinien korzystać z niej każdy, kto znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na AMD.