Szacuje się, że aż około 1,6 miliarda ludzi na świecie boryka się pogorszonym widzeniem. Jedną z głównych przyczyn tych niepokojących statystyk jest zbyt częste wpatrywanie się w ekrany komputerów i smartfonów. Zjawisko to zyskało już nawet swoją nazwę: okuliści określają je mianem „ślepoty smartfonowej”.
Najnowsze badania wskazują, że na wpatrywaniu się w ekran smarftona spędzamy około 8 godzin dziennie. Gdy wzrok jest narażony na długotrwałe oddziaływanie światła ekranów, może dojść do tzw. ślepoty smartfonowej, którą lekarze-okuliści określają jako zespół różnych dolegliwości związanych z widzeniem.
Nietrudno się domyślić, że w grupie osób często wpatrujących się w ekrany dominują dzieci i młodzież. W Polsce już nawet u 20% dzieci w wieku szkolnym pojawia się krótkowzroczność, co może być spowodowane nagminnym obserwowaniem ekranów telefonów z bliskiej odległości. Na skutek zbyt częstego patrzenia w ekran telefonu lub komputera mogą pojawić się także problemy ze snem oraz z suchością oczu.
Jak chronić oczy przez ekranami?
Podstawą zdrowego wzroku są regularne badania okulistyczne, które mogą pomóc wykryć nawet wczesne stadium rozwoju wady. Podczas pracy biurowej należy stosować przerwy od wpatrywania się w ekran – co najmniej 10-15 minut na każdą godzinę pracy. Przeciążeniu wzroku pomogą zapobiec również proste ćwiczenia i stosowanie dobrej jakości kropli nawilżających gałkę oczną.
Co jeśli wzrok już się pogorszył?
Gdy pogarsza Ci się wzrok, zgłoś się do okulisty lub optometrysty w celu ustalenia przyczyny i ewentualnego doboru korekcji okularowej.
Pamiętaj by codziennie troszczyć się o swoje oczy. Gdy problemy z widzeniem zdążyły się pojawić, odwiedź nasz gabinet w celu dobrania odpowiedniej metody korekcji wady wzroku.