Nowotwory oka to zmiany rozwijające się w obrębie gałki ocznej, oczodołu lub struktur dodatkowych, takich jak powieki, gruczoł łzowy. Mogą rozwijać się zarówno w formie przerzutów np. nowotworu piersi czy płuc (częściej), jak i pierwotnej – rosnąc od samego początku tylko w narządzie wzroku. Dowiedz się, jak rozpoznać pierwsze objawy nowotworu oka – szybka diagnoza daje większe szanse na wyleczenie!
Rodzaje nowotworów oka
W obrębie oka, oczodołu i sąsiednich struktur mogą rozwijać się takie nowotwory jak chłoniaki, czerniaki, raki płaskonabłonkowe, mięsaki oraz oponiaki. Zdarza się, że nowotwór oka jest wynikiem przerzutu choroby z innego narządu organizmu.
Objawy nowotworu oka: kiedy zacząć się niepokoić?
Po zauważeniu niepokojących symptomów, należy jak najszybciej udać się do lekarza-okulisty. Powodem do obaw mogą być:
- Nagłe zaburzenia widzenia,
- Zmiana zabarwienia tęczówki,
- Guz lub wrzód w obrębie powieki,
- Zmiana rozmiaru lub kształtu źrenicy,
- Wytrzeszcz gałki ocznej,
- Podwójne widzenie,
- Zaburzenia ruchów gałki ocznej,
- Krwawe łzy,
- Ból oka,
- Inne.
Warto pamiętać, że powyższe objawy mogą być zwiastunami wielu innych problemów, dlatego gdy się pojawią, nie należy popadać w panikę. Tylko dokładne badanie okulistyczne pozwoli ustalić powód występowania dolegliwości.
Diagnoza nowotworu oka
Podstawą do postawienia diagnozy jest pełne badanie okulistyczne. Nierzadko lekarze zalecają wykonanie badań dodatkowych takich jak USG oka, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny. W razie zdiagnozowania obecności guza w oku wykonuje się biopsję, która wykaże, czy nowotwór oka ma charakter złośliwy.
Jak leczyć nowotwory oczu?
Metoda leczenia nowotworu oka zależna jest od jego umiejscowienia, stopnia złośliwości, występowania przerzutów odległych oraz przede wszystkim rodzaju. Do najczęstszych sposobów leczenia zalicza się:
- Operacje chirurgiczne (usunięcie zmiany lub całej gałki ocznej),
- Krioterapię,
- Terapię laserowa,
- Chemioterapię,
- Radioterapię.
Po leczeniu chory pozostaje pod ścisłą kontrolą lekarską.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Można wskazać czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór oka – niestety, nie wszystkim można zapobiec. Należą do nich jasna karnacja i niebieskie oczy, częste opalanie się, zespół znamion atypowych oraz zakażenie wirusem HPV.
Aby zmniejszyć ryzyko nowotworu oka, bez wątpienia warto chronić swoje oczy przed słońcem, unikając częstych kąpieli słonecznych oraz stosując dobre okulary z filtrem UV.
Każdy, niepokojący objaw ze strony narządu wzroku powinien skłaniać do wizyty u okulisty.