Czy można wyleczyć "suche oko"?
Zespół suchego oka (ZSO) to schorzenie, które powoduje wiele nieprzyjemnych objawów, takich jak pieczenie, swędzenie, nadmierne łzawienie i uczucie ciała obcego w oku. Skuteczne leczenie ZSO jest kluczowe, aby poprawić komfort życia pacjentów.
Na szczęście, istnieje szereg metod leczenia suchego oka, które mogą złagodzić objawy i przywrócić normalne funkcjonowanie oczu. Leczenie zespołu suchego oka (ZSO) obejmuje szereg skutecznych metod, od sztucznych łez po zaawansowane zabiegi technologiczne. Dzięki odpowiedniej terapii, pacjenci mogą znacznie poprawić jakość życia!
Dowiedz jakie są najlepsze opcje leczenia zespołu suchego oka, by utrzymać zdrowie oczu.
Jakie są rodzaje leczenia ZSO?
Leczenie ZSO jest kilkuetapowe i zależne od stopnia zaawansowania schorzenia oraz jego przyczyny, dlatego tak ważna jest skuteczna diagnostyka (dowiedz się jak diagnozujemy ZSO).
Jak zapobiegać zespołowi suchego oka? Zalecenia dotyczące postępowania terapeutycznego obejmują:
- modyfikację stylu życia (odpowiednie nawodnienie, przerwy podczas długotrwałej pracy przy komputerze, zadbanie o odpowiednią wilgotność powietrza)
- stosowanie preparatów nawilżających, tzw. „sztucznych łez”
- higienę brzegów powiek (ciepłe okłady, masaż, oczyszczanie)
- okluzję punktów łzowych (“zatyczki“)
- leczenie intensywnym światłem pulsacyjnym (IPL)
- stosowanie miejscowych preparatów steroidowych i/lub leków immunomodulujących
Jak działają "zatyczki"?
Zatyczki punktów łzowych to coraz częściej wykorzystywana metoda w leczeniu zespołu suchego oka. Zatyczki punktowe (punctum plugs) to niewielkie “koreczki”, które umieszcza się w kanalikach łzowych, aby zablokować odpływ łez. Dzięki temu łzy pozostają na powierzchni oka dłużej, co pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie oka i łagodzi objawy ZSO.
Zatyczki punktowe mogą być stałe lub tymczasowe.
Zabieg włożenia zatyczek jest bezbolesny, nieinwazyjny, a przede wszystkim skuteczny.
Leczenie zespołu suchego oka (ZSO) z wykorzystaniem technologii IPL (Intense Pulsed Light)
Terapia IPL o nowoczesny sposób leczenia ZSO zalecany już na wczesnych etapach zaawansowania schorzenia.
Technologia IPL (intensywnego światła impulsowego) wykorzystywana jest w leczeniu zespołu suchego oka związanego z dysfunkcją gruczołów Meiboma (MGD) i/lub zaburzeniami działania gruczołów łzowych i/lub ubytkami spowodowanymi zapaleniem (trądzik różowaty, przewlekłe zapalenie powiek).
Odbywa się przy pomocy urządzenia emitującego błyski (impulsy) światła. Emitowane światło wywołuje następujące efekty:
- pobudza metabolizm gruczołów Meiboma (światło o odpowiedniej długości fali, penetrując skórę wokół oczu rozgrzewa gruczoły Meiboma, powoduje ich udrożnienie i w rezultacie zapewnia długotrwałą stabilizację filmu łzowego i nawilżenie oczu)
- zmniejsza stan zapalny skóry i powiek
- zmniejsza objawy zakażenia nużeńcem
Jak wygląda terapia IPL?
Schemat terapeutyczny obejmuje 3 lub 4 kilkuminutowe sesje (w odstępach 7-15 dni), w trakcie których wykonuje się 4 aplikacje impulsów światła na skórę każdego policzka. Zabieg jest szybki, bezbolesny i nieinwazyjny. W niektórych przypadkach możliwe jest jedynie niewielkie zaczerwienienie skóry wokół oczu, ustępujące samoistnie w ciągu kilku godzin.
Skrócony opis sesji:
1. Dokładnie oczyść skórę
Zalety IPL w leczeniu zespołu suchego oka
- Bezpieczeństwo i komfort: IPL to bezpieczna i bezbolesna metoda leczenia. Nie wymaga długiego okresu rekonwalescencji i pacjenci mogą wrócić do codziennych czynności zaraz po zabiegu.