Regularne badania wzroku powinny stanowić jeden z podstawowych elementów opieki zdrowotnej nie tylko wśród osób, u których zdiagnozowano choroby oczu. Niektóre zmiany następują stopniowo, a oznaki są niemal niezauważalne. Tylko regularne kontrole pomogą je wykryć i w porę im przeciwdziałać.
O regularnych badaniach wzroku powinien pamiętać każdy z nas, ale oczywiście ich częstotliwość zależy od wieku, zdiagnozowanych dotąd schorzeń i ryzyka ich wystąpienia związanego np. z uwarunkowaniami genetycznymi.
Kto powinien regularnie badać wzrok?
Odpowiedź na to pytanie jest prosta: Wszyscy! Jednak w zależności od sytuacji, metody postępowania mogą się od siebie różnić. W sytuacjach, gdy żadnych problemów ze wzrokiem nie stwierdzono, zaleca się przeprowadzenie badań wzroku raz w roku, najrzadziej raz na 2 lata. Częściej powinny to robić osoby cierpiące na takie schorzenia, jak:
- cukrzyca
- wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe
- nadciśnienie tętnicze
- podwyższony poziom cholesterolu we krwi
- problemy neurologiczne
Równie ważne jest odbywanie regularnych wizyt u okulisty w przypadku stwierdzonych już chorób takich, jak:
- jaskra
- zwyrodnienie plamki żółtej
Dodatkowym powodem do tego by regularnie odbywać badania jest wada wzroku, czyli astygmatyzm, dalekowzroczność, a przede wszystkim krótkowzroczność o wysokich wartościach. Osoby krótkowzroczne są szczególnie narażone na problemy okulistyczne takie, jak np. odklejenie siatkówki, a w konsekwencji nawet utratę widzenia. Dlatego szczególnie ważne jest kontrolowanie stanu zdrowia oczu tych osób. Oprócz problemów zdrowotnych, kontrola zalecana jest też po to aby sprawdzić dopasowanie obecnych okularów. W tym celu warto udać się do optometrysty, który jest specjalistą w doborze odpowiednich mocy szkieł okularowych i z największą dokładnością dobierze wartości, które zapewnią pacjentowi najlepsze widzenie w każdej sytuacji.
Wskazań do takich badań jest znacznie więcej. Na pewno powinni o nich pamiętać zawodowi kierowcy, a także osoby, które prywatnie, lecz równie często prowadzą pojazdy. Przede wszystkim po to by zapewnić bezpieczeństwo na drodze sobie oraz innym uczestnikom ruchu drogowego. Innym wskazaniem jest długotrwała, wielogodzinna praca przy komputerze.
Kiedy należy zbadać swoje oczy?
Oprócz zaplanowanych, regularnych wizyt w gabinecie okulisty czy optometrysty, istnieje szereg przesłanek, które powinny nas do takiej wizyty skłonić.
- Utrzymujące się bóle głowy – regularne badanie oczu może pomóc w leczeniu lub zapobieganiu różnorodnym problemom powodującym bóle głowy. Twój ból głowy może być oznaką astygmatyzmu, dalekowzroczności, a nawet jaskry.
- Infekcje oczu – ból, wydzieliny, zaczerwienienie, wrażliwość na światło, niewyraźne widzenie i uczucie, że w oku znajduje się ciało obce.
- Ból oka – może wskazywać na takie choroby, jak jaskra, uszkodzona rogówka, a nawet nowotwór i rak oka.
- Podwójne widzenie – zez to sygnał, że oko próbuje sobie radzić z pewnymi problemami. Może być to efekt na przykład astygmatyzmu, który należy w odpowiednim momencie skorygować dobierając odpowiednie soczewki korekcyjne.
Grupa Medyczna M-MED zaprasza na konsultacje okulistyczne zarówno dzieci jak i dorosłych. Nasi doświadczeni specjaliści po zebraniu szczegółowego wywiadu dotyczącego dolegliwości i przebytych schorzeń narządu wzroku przeprowadzą okresową kontrolę oczu, profesjonalnie dobiorą okulary lub soczewki kontaktowe oraz rozpoznają ewentualne schorzenia i postawią właściwą diagnozę.
Jakie badania wzroku warto robić okresowo?
Podstawowy test to badanie ostrości widzenia na odległość i z bliska (czyli tzw. dali i bliży). Chyba każdy choć raz w życiu czytał na głos pokazywane z oddali cyfry i litery różnej wielkości. Innym testem jest sprawdzenie umiejętności rozpoznawania barw. Specjaliści sprawdzą też, jak źrenice reagują na światło, zbadają ciśnienie wewnątrzgałkowe oraz zajrzą na dno oka.
Informacje dotyczące badań diagnostycznych, które są przeprowadzane przez naszych specjalistów, można znaleźć tutaj: https://m med.wroclaw.pl/okulistyka/diagnostyka/