Zaburzenia wzroku śmiało można określić mianem chorób cywilizacyjnych. Do ich przyczyn zaliczamy już nie tylko wiek, ale i styl życia – głównie częste wpatrywanie się w ekrany telefonów i komputerów. Problemy z widzeniem sprawiają, że coraz więcej osób musi pozostawać pod regularną opieką lekarza-okulisty. Czym kierować się wybierając tego najlepszego?
Kiedy zapisać się do okulisty?
Okulista to lekarz, który odpowiada za diagnozowanie oraz leczenie chorób oczu. Możesz zgłosić się do niego w bardzo różnych przypadkach; najczęstszym powodem jest rzecz jasna zaburzenie ostrości widzenia. Okulista zajmuje się dodatkowo leczeniem stanów zapalnych, usuwaniem ciał obcych z oka, rozpoznawaniem i zwalczaniem poważnych chorób wzroku, jak np. zaćma, jaskra, schorzenia siatkówki i inne stany, które prowadzą do ślepoty.
Do okulisty można udać się również w celu przepisania okularów korekcyjnych. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyny specjalista, który zlecić ich wykonanie; po nowe okulary lub dobór soczewek kontaktowych możesz udać się też do optometrysty, do którego kolejki z reguły są znacznie krótsze. Kiedy wykonać badanie u optometrysty?
Zanim odwiedzisz okulistę…
Wybór okulisty nie powinien być przypadkowy. Nawet zakładając, że nie dotknęła Cię trwała wada wzroku lub przewlekła choroba oczu, powinieneś widywać się z nim regularnie. Przed spotkaniem z nowym lekarzem warto zasięgnąć informacji na jego temat – łatwo dostępnym źródłem jest Internet. Wiele portali daje możliwość opiniowania specjalistów z różnych miast, a tym samym – zapoznania nowym pacjentom się z ich ocenami. Jednym z takich portali jest Znany Lekarz, na którym od razu zarezerwujesz wizytę u dobrego lekarza okulisty we Wrocławiu. Na jakie atuty okulistów warto wówczas zwrócić uwagę?
- Zacznijmy od wyboru ośrodka, w którym lekarz pracuje. Na plus będzie działać szeroka oferta badań i zabiegów oferowanych przez placówkę. Nie każdy okulista we Wrocławiu będzie oferować wykonywanie tych samych procedur. Jedni mają do zaoferowania jedynie podstawowe badanie w lampie szczelinowej, bo nie każdy ośrodek posiada specjalistyczny sprzęt diagnostyczny, by wykonać dodatkowe badania diagnostyczne, takie np. jak OCT, angio-OCT, angiografia fluoresceionowa, badanie USG oka, pole widzenia. W niektórych możesz przeprowadzić nowoczesne zabiegi laserowe, a także bardziej skomplikowane zabiegi, jak np. iniekcje doszklistkowe, usunięcie zaćmy, operacje zeza, witrektomię czy zabiegi powiek. Przed wizytą warto upewnić się, czy oferta okulisty w pełni odpowiada Twoim oczekiwaniom i potrzebom.
- Choć nie jest to regułą, o tym, że okulista jest dobrym fachowcem świadczyć mogą wyróżnienia i certyfikaty, a także uczestnictwo w konferencjach i szkoleniach.
- Fachowy okulista powinien dobierać sposób leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta. Z tego względu, musi dysponować niezbędnym sprzętem, ale i wiedzą na temat różnych problemów z narządem wzroku. Przykładem jest strabolog, który szczegółowo zajmuje się diagnostyką i leczeniem zeza.
- Problemy ze wzrokiem dla wielu osób są powodem do dużych zmartwień i zaniżenia samooceny. Dobry okulista powinien cechować się przyjacielskim podejściem, które rozładuje negatywne emocje w gabinecie lekarskim. Te zdolności przydadzą się podwójnie, jeśli w grę wchodzi badanie małych dzieci. Okulistyka dziecięca to wąska dziedzina okulistyki, więc warto wybrać lekarza, który specjalizuje się w leczeniu oczu dzieci.
Wybór dobrego okulisty nie powinien być trudny – kieruj się przede wszystkim ofertą danego lekarza i ośrodka w którym pracuje. Dzięki temu, z pewnością trafisz pod opiekę właściwego specjalisty, a w dobrej placówce okulistycznej zrzeszających różnych lekarzy będzie mogła leczyć się cała Twoja rodzina – od noworodków po osoby starsze, bez niepotrzebnych dojazdów i dodatkowych kosztów.
W M-Med Centrum Okulistycznym pracują doświadczeni okuliści, okuliści dziecięcy, strabolodzy oraz mikrochirurdzy. Poznaj nasz ZESPÓŁ.