Już co drugi dorosły Polak nosi okulary – podaje Główny Urząd Statystyczny. Problem wad wzroku dotyczy przeważnie osób starszych, ale coraz częściej dotyka również dzieci i uczącą się młodzież. Wybór okularów nie jest prosty, trzeba dobrać kształt, kolor, a ich wzór powinien pasować do stylu i preferencji. Dlatego jak już znajdzie się tę właściwą parę, ważne jest nauczenie się jak prawidłowo o nie dbać, aby służyły bardzo długo. Najważniejsze to zacząć od odpowiedniej pielęgnacji na co dzień.
Jak czyścić okulary korekcyjne?
Najlepszym rozwiązaniem jest używanie odpowiednich akcesoriów – dedykowanych okularom. Bardzo dobrze sprawdzają się płyny, którymi wystarczy spryskać soczewki okularowe i wytrzeć do sucha ściereczką. Rodzaj ściereczki do czyszczenia również ma znaczenie. Wybierz taką z mikrofibry lub bawełny. Trzeba jeszcze pamiętać, że do czyszczenia okularów nie poleca się nawilżanych chusteczek – mogą one powodować zarysowania powłoki antyreflekyjnej na soczewkach.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że twoje okulary są odpowiednio doczyszczone, możesz udać się do salonu optycznego. Zastosowanie profesjonalnych myjek ultradźwiękowych daje efekty trudne do uzyskania w warunkach domowych.
Jak jeszcze zadbać o okulary?
- Gdy już nie nosisz okularów – przechowuj je właściwie, najlepiej w dedykowanym futerale. W ten sposób ochronisz je przed niechcianymi zabrudzeniami, ale też przed stłuczeniem lub zarysowaniem. Przy zakupie okularów otrzymujesz oryginalny futerał i jest to najlepszy dla nich schowek.
- Nie noś okularów na czubku głowy. Nie tylko mogą one wtedy spaść i się potłuc, ale na pewno zostanie na nich osad i brud. Ponadto okulary zawsze są przystosowane do noszenia ich na nosie – są odpowiednio dopasowywane do kształtu twarzy. Nosząc je na czubku głowy odkształcają się i przestają być stabilne.
- Zawsze zdejmuj i zakładaj okulary oburącz, trzymając je w połowie zauszników. To również zapobiega wykrzywianiu się oprawek oraz wyginaniu się zauszników. Aby wsunąć okulary dalej na nos, nie rób tego jednym palcem. Nacisk wywierany na nanośniki osłabia całą oprawę. Użyj obu dłoni, aby umieścić okulary w odpowiedniej pozycji.
Na pielęgnację okularów ma znaczenie również rodzaj soczewek okularowych. Najłatwiej czyszczą się te z powłoką antyrefleksyjną. Jest ona dodatkowo utwardzona, a więc i bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei powłoka oleofobowa i antystatyczna zapobiegają osadzaniu się kurzu, brudu i osadów tłuszczowych. Dodatkową zaletą powłoki antyrefleksyjnej jest lepsza jakość widzenia, klarowny obraz i minimalizowanie uczucia zmęczenia wzroku pod koniec dnia. O odpowiednią pielęgnację okularów korekcyjnych możesz również zapytać optyka, który podpowie jak dbać o konkretną parę w zależności od zastosowanych materiałów i powłok.