Metoda diagnostyczna służąca profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych (przedrakowych) i raka inwazyjnego szyjki macicy.
Polega na badaniu narządów rodnych kobiety poprzez wprowadzenie wziernika do pochwy i pobraniu próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy. Wykonywane jest na fotelu ginekologicznym, jest praktycznie bezbolesne i trwa kilka minut.
Przygotowanie do badania cytologicznego
Przygotowując się do badania cytologicznego (niezależnie od wybranej metody cytologii), należy pamiętać, że o przestrzeganiu odpowiedniego etapu cyklu miesięcznego.
- Na badanie należy zgłosić się co najmniej 4 dni po miesiączce, ale nie później niż 4 dni przed kolejną. Optymalnym czasem okres pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu.
- Do 48 godzin przed pobraniem wymazu należy wstrzymać się od stosunków płciowych, nie wykonywać irygacji pochwy, nie stosować dopochwowych leków i środków kosmetycznych.
- W ciągu 24 godzin przed pobraniem należy unikać kąpieli.
Przyjęto, że pierwsze badanie cytologiczne powinno wykonać się najpóźniej w 21 roku życia, kolejne co 3 lata.
Przed wizytą u lekarza dobrze jest przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki, długość trwania cyklu (pierwszy dzień to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego) oraz przygotować informacje o stosowaniu ewentualnych leków oraz antykoncepcji, przebytych i przewlekłych chorobach, ciążach oraz porodach.