Kłopoty ze wzrokiem to nie tylko efekt długiego oglądania telewizji bądź nałogowego wpatrywania się w ekran komputera. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na stan naszego wzroku wpływa również dieta. Niedobór niektórych składników odżywczych, przede wszystkim witamin i minerałów, sprawa, że nasze oczy szybko się męczą i tracą ostrość widzenia. Dziś podpowiadamy, co jeść, aby długo cieszyć się sokolim wzrokiem.
Na początek – witaminy
Witaminy A, C i E to przyjaciele zdrowych oczu. Brak tej pierwszej powoduje tzw. kurzą ślepotę, czyli obniżenie ostrości wzroku po zmierzchu. Witaminę A dostarczymy jedząc żółte, pomarańczowe oraz czerwone warzywa i owoce (m.in. marchew, pomidory czy brzoskwinie), a także szpinak, natkę pietruszki, sałatę lub wątróbkę. Wchłanianie witaminy A ułatwi witamina E, w którą bogate są orzechy, oleje roślinne i pestki słonecznika. Z kolei witamina C, obecna m.in. w cytrusach, czarnych porzeczkach i truskawkach, wzmacnia ściany krwionośne oczu i wg najnowszych badań może zmniejszać ryzyko wystąpienia zaćmy.
Pamiętaj o minerałach
– Cynk, magnez, miedź, mangan i selen – obecność tych pierwiastków w diecie ma kluczowe znaczenie dla zdrowych oczu. Numerem jeden na tej liście są cynk oraz miedź, które zapobieganie uszkodzeniom komórek w siatkówce poprzez ograniczenie efektu wolnych rodników– tłumaczy dr Małgorzata Mimier
Znajdziemy go m.in. w rybach, jajach i pieczywie pełnoziarnistym. Selen, mangan i miedź to naturalni wrogowie wolnych rodników, które są główną przyczyną starzenia się organizmu, a także prowadzą do nieodwracalnych zmian w siatkówce i nerwie wzrokowym. O odpowiedni poziom tych minerałów zadbamy, jedząc regularnie owoce morza, chude mięso, drób, brązowy ryż czy awokado.
Luteina i kwasy omega-3
Przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB nasze oczy ochroni luteina, naturalny filtr obecny m.in. w żółtkach jajek, kiełkach zbóż, szpinaku i selerze naciowym. Luteina powoduje zmniejszenie ryzyka progresji starczego zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem do postaci zaawansowanej, która jest główną przyczyną utraty wzroku przez osoby starsze – dodaje dr Małgorzata Mimier. Jedząc produkty bogate w luteinę dbamy nie tylko o oczy, ale także wyostrzamy pamięć i poprawiamy cerę.
– Nie zapominajmy także o kwasach tłuszczowych z grupy omega-3, które chronią siatkówkę. Znajdziemy je w tłustych rybach, takich jak makrela czy łosoś, a także w olejach roślinnych.