Najczęściej wada wzroku pogłębia się stopniowo, łatwo jest nie zauważyć tego procesu lub pomylić go ze zmęczeniem, niewyspaniem, złym samopoczuciem. Szczególnie osoby pracujące przy monitorze mogą w natłoku pracy przegapić pogorszenie się wzroku. Badania wskazują, że niemal 60% osób, które potrzebują okularów korekcyjnych po raz pierwszy, zbyt długo czeka na wizytę u lekarza, a co trzeci Polak nigdy nie był u okulisty. Skutkiem przeoczenia pogorszenia się wzroku może być nie tylko wada wymagająca korekcji, ale również choroby oczu. Przeczytaj, jakie symptomy pomogą ci dostrzec problem ze wzrokiem.
Objawy, które oznaczają pogorszenie się wzroku:
- Z bliska widzisz mniej wyraźnie.
Czytasz książkę, gazetę lub patrzysz na monitor a obraz zamazuje się, chociaż jeszcze niedawno był wyraźny. Jednak z większej odległości widzisz dobrze – to objaw nadwzroczności (dalekowzroczności). Przyczyną może być mniejsza elastyczność mięśni akomodacyjnych, a soczewka oka twardnieje i traci zdolność do zaokrąglania się. Problem ten rozwiązują odpowiednio dobrane okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. - Rozmazuje się obraz z daleka.
Widzisz dobrze z bliska, jednak odległe przedmioty stają się niewyraźne – to objaw krótkowzroczności. Główną przyczyną jest intensywna praca wzrokowa z bliska, np. czytanie, pisanie, patrzenie na monitor komputera. W wyniku tego dochodzi do kompensacyjnego wydłużania gałki ocznej. Rozwiązaniem są higiena pracy , a także odpowiednio dobrane okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. - Częsty ból głowy.
To objaw pogarszania się wzroku, który jest bardzo często bagatelizowany. Słabszy wzrok nadwyręża oczy, a co za tym idzie powoduje ból nie tylko narządu wzroku. Jeśli dokucza ci ból głowy częściej niż zwykle, zgłoś się do lekarza okulisty. - Częste mrużenie oczu.
To bardzo częsty objaw pogarszania się wzroku, którego można nawet nie być świadomym. Mrużenie oczu to odruch, który pomaga zniwelować niewyraźny obraz czy uzyskać lepszą ostrość widzenia. Warto zapytać najbliższe otoczenie czy zauważają częste mrużenie oczu. - Zmęczenie oczu.
Gdy wzrok się pogarsza oczy pracują coraz ciężej, trudniej im utrzymać ostrość widzenia, potrzebują więcej energii niż przy dobrym widzeniu. Wskutek tego odczuwa się zmęczenie, brak komfortu. - Niewyraźne widzenie pomimo korekcji wzroku.
Jeżeli nosisz okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe, a pomimo tego widzisz coraz gorzej, a obraz coraz częściej się rozmazuje – najprawdopodobniej masz do czynienia z objawem pogarszającego się wzroku.
Pamiętaj, że nagłego pogorszenia wzroku nie można bagatelizować. Jeśli tylko zauważysz wyżej wymienione objawy, najlepiej skontaktuj się z lekarzem okulistą. W takich przypadkach konieczne jest wcześniejsze wykonanie badań niż raz na rok.